Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Manşet Haber Girişi: 26.03.2021 - 13:40, Güncelleme: 27.03.2021 - 18:46

Oluklu Kertenkele (Ayaksız Kertenkele-Kör Yılan)Pseudopus apodus

 

Oluklu Kertenkele (Ayaksız Kertenkele-Kör Yılan)Pseudopus apodus

Balkanlar, Asyada ve Türkiye’de genelde sahil kesiminde daha çok görülen ve Türkiye’nin tamamında çalılık ve taşlık alanlarda yaşayan yılan görünümlü kertenkeleler olup,evrim olarak zaman içerisinde ayakları körelmiş kertenkeler olup,karın altı dikkatli izlendiğinde çok küçük olarak ayakları görülebilir.
Kış mevsimini toprak altında hzır açılmış deliklerde geçirir. Oluklu kertenkelenin silindirik bir vücut yapısı vardır.Baş kısmından başlayarak anüs kısmına kadar karın kısmının her iki tarafında oluksu bir görüntü vardır.Kesinlikle zehirli değildir,kafa yapısı olarak yılanlardan farklılık gösterir,kafa yapısı yılanlara göre daha büyüktür.Boyları 150 cm boya ulaşabilir. Yaşamını genelde çekirge,sümünlü böcek,diğer küçük kertenkeleler,küçük memeliler ve böceklerle beslendiği için çiftçi dostu bir hayvandır.Tehlike anında kendini korumak için  tıslama yapar ve yılanlar gibi halka şeklinde toplanır,bu hareketleri genelde düşmanına korkutmak için yapar.50 yıla kadar yaşayabilen Oluklu kertenkeler evcil olarak üretilmeleri mümkün değildir,çünkü esaret hayatını sevmemesi nedeniyle stres yaşar ve üreme yapmazlar,ancak evcil olarak beslenmeleri nedeniyle hayvan kaçakçılığı yapılan hayvanlar arasındadır. Oluklu kertenkeler yumurtalarını taş ve kaya altlarına bırakırlar,çiftleşmeden 10 hafta sonra 8-10 yumurta yapar ve ve yumurtalar 45-55 gün sonra açılarak 10-15 cm uzunluğunda yavrular meydana gelir. Oluklu kertenkelerin yılanlardan farklılıkları,yılanların köz kapağı olmamasına karşın oluklu kertenkelerin göz kapakları vardır,oluklu kertenkelenin kulak delikleri çok belirgin olmasına rağmen ,yılanların  kulak delikleri belirgin değildir.Oluklu kertenkelenin vücudu keratin olşumlu pullarla kaplı olması nedeniyle yılanlar kadar hızlı hareket edemezler.Kloak bölgesinden itibaren kuyruk bölgesidir,tehlike anında kuyruğunu feda edebilir,kuyruk besin deposu görevini görür,kuyruk kaybı ile oluşan yara nedeniyle kertenkelenin hayatını kaybetmesi mümkündür. Tehlikeye karşı  yılanlar gibi hemen hissetmemesi ,ağır hareket etmesi nedeniyle,insanlar yılan zannederek öldürmekte ve nesli azalmaktadır.Doğal Hayatın bir parçası olan oluklu kertenkeleleri koruyalım öldürmeyelim,tarım alanlarında çiftçilerimize destek olan oluksuz kertenkelelerin dostumuz olduğunu unutmuyalım. YABAN HAYATI VAR OLDUKÇA İNSANLIKDA VAROLACAKTIR. Osman AVCI Emekli Orman yüksek Mühendisi İzmir Doğa koruma ve Milli Parklar eski Şube Müdürü
Balkanlar, Asyada ve Türkiye’de genelde sahil kesiminde daha çok görülen ve Türkiye’nin tamamında çalılık ve taşlık alanlarda yaşayan yılan görünümlü kertenkeleler olup,evrim olarak zaman içerisinde ayakları körelmiş kertenkeler olup,karın altı dikkatli izlendiğinde çok küçük olarak ayakları görülebilir.

Kış mevsimini toprak altında hzır açılmış deliklerde geçirir. Oluklu kertenkelenin silindirik bir vücut yapısı vardır.Baş kısmından başlayarak anüs kısmına kadar karın kısmının her iki tarafında oluksu bir görüntü vardır.Kesinlikle zehirli değildir,kafa yapısı olarak yılanlardan farklılık gösterir,kafa yapısı yılanlara göre daha büyüktür.Boyları 150 cm boya ulaşabilir.

Yaşamını genelde çekirge,sümünlü böcek,diğer küçük kertenkeleler,küçük memeliler ve böceklerle beslendiği için çiftçi dostu bir hayvandır.Tehlike anında kendini korumak için  tıslama yapar ve yılanlar gibi halka şeklinde toplanır,bu hareketleri genelde düşmanına korkutmak için yapar.50 yıla kadar yaşayabilen Oluklu kertenkeler evcil olarak üretilmeleri mümkün değildir,çünkü esaret hayatını sevmemesi nedeniyle stres yaşar ve üreme yapmazlar,ancak evcil olarak beslenmeleri nedeniyle hayvan kaçakçılığı yapılan hayvanlar arasındadır.

Oluklu kertenkeler yumurtalarını taş ve kaya altlarına bırakırlar,çiftleşmeden 10 hafta sonra 8-10 yumurta yapar ve ve yumurtalar 45-55 gün sonra açılarak 10-15 cm uzunluğunda yavrular meydana gelir.

Oluklu kertenkelerin yılanlardan farklılıkları,yılanların köz kapağı olmamasına karşın oluklu kertenkelerin göz kapakları vardır,oluklu kertenkelenin kulak delikleri çok belirgin olmasına rağmen ,yılanların  kulak delikleri belirgin değildir.Oluklu kertenkelenin vücudu keratin olşumlu pullarla kaplı olması nedeniyle yılanlar kadar hızlı hareket edemezler.Kloak bölgesinden itibaren kuyruk bölgesidir,tehlike anında kuyruğunu feda edebilir,kuyruk besin deposu görevini görür,kuyruk kaybı ile oluşan yara nedeniyle kertenkelenin hayatını kaybetmesi mümkündür.

Tehlikeye karşı  yılanlar gibi hemen hissetmemesi ,ağır hareket etmesi nedeniyle,insanlar yılan zannederek öldürmekte ve nesli azalmaktadır.Doğal Hayatın bir parçası olan oluklu kertenkeleleri koruyalım öldürmeyelim,tarım alanlarında çiftçilerimize destek olan oluksuz kertenkelelerin dostumuz olduğunu unutmuyalım.

YABAN HAYATI VAR OLDUKÇA İNSANLIKDA VAROLACAKTIR.

Osman AVCI

Emekli Orman yüksek Mühendisi

İzmir Doğa koruma ve Milli Parklar eski Şube Müdürü

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burdurgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.