Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Manşet Haber Girişi: 19.02.2021 - 17:14, Güncelleme: 01.01.1970 - 02:00

Salda Gölü’nden imdat çığlıkları…

 

Salda Gölü’nden imdat çığlıkları…

Burdur Gölü tahminlerin çok ötesinde bir hızla kurumaya devam ederken, Salda Gölü’de kurumaya başladı. Son dönemde yağan kar ve yağmurlarda Salda Gölü’nün kurumasına engel olamadı.
Burdur Gölü  tahminlerin çok ötesinde bir hızla kurumaya devam ederken, Salda Gölü’de kurumaya başladı. Son dönemde yağan kar ve yağmurlarda Salda Gölü’nün kurumasına engel olamadı. Burdur Gölü’nü güya kurumaktan kurtarmak için, Isparta kanalizasyon atıklarının, arıtılarak göle verilmesi planlanıyor. Unutmayalım ki; Isparta Organize Sanayi dışında, Isparta şehri içersinde de pek çok sanayi tesisi var ve bu sanayilerin atıklarıda kanalizasyona veriliyor. Peki Isparta’da yapılacak arıtma, bu sanayi atıklarını ne  ölçüde arıtabilecek. Isparta’daki sanayi tesisleri atıklarını arıtmak için, sanayi tesislerine, ayrıca arıtmalar yapacaklar mı? Salda Gölü; suyunun temizliği, içilebilirliği ve çok özel bir krater gölü olması nedeniyle,  tesisler yapılarak kullanıma teşvik edilmesi değil, korunması gereken bir göl. Bilim insanları salda gölü sahillerindeki beyaz kumsalara ayakkabı ile bile basılmaması, göl kıyısına çok yoğun ziyaretçi alınmaması gerektiğini söylerlerken, şimdi basında çıkan haberlerden öğreniyoruz ki; Salda gölü’ndeki kuruma adacıklar oluşmasına neden oldu. Bu olay gösteriyor ki; Burdur Gölü’nden sonra Salda gölü’nü de kaybediyoruz!  Yıllarca, Burdur Gölü’nü besleyen suların önüne hesapsızca yapılan barajlar, göletler ve bu barajlar ve göletlerden, %10’luk göl hakkı suyunun verilmemesi, Burdur Gölü havzasına binlerce kaçak sondaj açılması Burdur Gölü’nü kurutuyor. Ne yazık ki; dünya insanlığının mirası olması gereken Salda Gölü’nü besleyen suların önlerine de hesapsızca göletler yapıldı ve bu göletlerden Salda Gölü’ne %10’luk göl hakkı suyu hiçbir zaman verilmedi. Şimdi de Salda gölü kuruyor! diye feryat ediliyor. Halbuki Salda Gölü’de, Burdur Gölü gibi hesapsızca yapılan göletlerle kurumuyor, adeta kurutuluyor. Salda Gölü’ne yapılan tesisler de yüzbinlerce ziyaretçinin Salda Gölü’ne akın etmesine yol açabilecek! Peki dünyanın en temiz göllerinden olan Salda Gölü, bu ziyaretçi akınını kaldırabilecek, temizliğini, kendine has maviliğini koruyabilecek mi? Salda Gölü dünyanın sayılı göllerinden. Maldivleri görmeyenlerin yaptıkları “Türkiyenin Maldivleri” benzetmesinden çok daha ileri düzeyde kıymetli bir göl. Eğer gerekli önlemler alınıp, göle acilen  su sağlanmaz ve gölün kaldıramayacağı ölçüde göl ziyaretçi akınına uğrarsa, Burdur Gölü gibi Salda Gölü’nü de kaybedebiliriz! Hasan Türkel
Burdur Gölü tahminlerin çok ötesinde bir hızla kurumaya devam ederken, Salda Gölü’de kurumaya başladı. Son dönemde yağan kar ve yağmurlarda Salda Gölü’nün kurumasına engel olamadı.

Burdur Gölü  tahminlerin çok ötesinde bir hızla kurumaya devam ederken, Salda Gölü’de kurumaya başladı. Son dönemde yağan kar ve yağmurlarda Salda Gölü’nün kurumasına engel olamadı.

Burdur Gölü’nü güya kurumaktan kurtarmak için, Isparta kanalizasyon atıklarının, arıtılarak göle verilmesi planlanıyor. Unutmayalım ki; Isparta Organize Sanayi dışında, Isparta şehri içersinde de pek çok sanayi tesisi var ve bu sanayilerin atıklarıda kanalizasyona veriliyor. Peki Isparta’da yapılacak arıtma, bu sanayi atıklarını ne  ölçüde arıtabilecek. Isparta’daki sanayi tesisleri atıklarını arıtmak için, sanayi tesislerine, ayrıca arıtmalar yapacaklar mı?

Salda Gölü; suyunun temizliği, içilebilirliği ve çok özel bir krater gölü olması nedeniyle,  tesisler yapılarak kullanıma teşvik edilmesi değil, korunması gereken bir göl. Bilim insanları salda gölü sahillerindeki beyaz kumsalara ayakkabı ile bile basılmaması, göl kıyısına çok yoğun ziyaretçi alınmaması gerektiğini söylerlerken, şimdi basında çıkan haberlerden öğreniyoruz ki; Salda gölü’ndeki kuruma adacıklar oluşmasına neden oldu. Bu olay gösteriyor ki; Burdur Gölü’nden sonra Salda gölü’nü de kaybediyoruz!  Yıllarca, Burdur Gölü’nü besleyen suların önüne hesapsızca yapılan barajlar, göletler ve bu barajlar ve göletlerden, %10’luk göl hakkı suyunun verilmemesi, Burdur Gölü havzasına binlerce kaçak sondaj açılması Burdur Gölü’nü kurutuyor.

Ne yazık ki; dünya insanlığının mirası olması gereken Salda Gölü’nü besleyen suların önlerine de hesapsızca göletler yapıldı ve bu göletlerden Salda Gölü’ne %10’luk göl hakkı suyu hiçbir zaman verilmedi.

Şimdi de Salda gölü kuruyor! diye feryat ediliyor. Halbuki Salda Gölü’de, Burdur Gölü gibi hesapsızca yapılan göletlerle kurumuyor, adeta kurutuluyor. Salda Gölü’ne yapılan tesisler de yüzbinlerce ziyaretçinin Salda Gölü’ne akın etmesine yol açabilecek! Peki dünyanın en temiz göllerinden olan Salda Gölü, bu ziyaretçi akınını kaldırabilecek, temizliğini, kendine has maviliğini koruyabilecek mi?

Salda Gölü dünyanın sayılı göllerinden. Maldivleri görmeyenlerin yaptıkları “Türkiyenin Maldivleri” benzetmesinden çok daha ileri düzeyde kıymetli bir göl. Eğer gerekli önlemler alınıp, göle acilen  su sağlanmaz ve gölün kaldıramayacağı ölçüde göl ziyaretçi akınına uğrarsa, Burdur Gölü gibi Salda Gölü’nü de kaybedebiliriz!

Hasan Türkel

Habere ifade bırak !
Administrator Administrator
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burdurgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.